Historia powstania koła "AMUR" - PZW KOŁO AMUR

Przejdź do treści

Historia powstania koła "AMUR"

Historia Koła "AMUR"
Historia powstania Koła PZW Nr 2 "Amur"

Do szukania dokumentów z historii naszego Koła skłoniło mnie to, że przed dniem 19 03 2008 roku pojawił się pomysł utworzenia i opracowania strony internetowej naszego Koła przez kolegę Mirosława Krzysztofika. Wiele godzin spędziłem szukając dokumentów w kronikach Okręgu PZW Kielce. I to, co znalazłem postanowiłem skleić w całość i opisać dodając to, co zapamiętałem sam. I tak powstała Historia naszego Koła, którą opublikował kolega Mirek na naszej nowej stronie w dniu premiery strony www.amur.kielce.pl  tzn. w Dzień Wędkarza, który obchodzimy jako Koło AMUR od 19 03 2008 roku.
I tak od roku 1972 do dziś nasza siedziba Koła jest w Kielcach przy ul. Słonecznej 4 tylko parter zamieniliśmy na piętro.


   Był rok 1972. Miejskie Koło Nr 1 liczyło 3500 członków. Ze względu na tak dużą liczebność postanowiono je podzielić. Przynależność członków określono "wzdłuż torów" - i tak od torów na wschód, czyli w stronę centrum  członkowie należeli do Koła Nr 1, a od torów na zachód - do Koła PZW Nr 2. Duża popularność wędkarstwa spowodowała, że po kilku latach zaczęły powstawać koła przy dużych zakładach pracy Kielc. I tak powstały koła przy zakładach Iskra, Polmo-SHL, Chemar, KKSM, PKP, Politechnika i inne.
     Pierwszym prezesem Koła Nr 2 był kolega Jerzy Motal, kolejnym koledzy: Czesław Fatyga i Tadeusz Paluch. I to za prezesury tego ostatniego, w latach 80-tych, do Koła dołączono człon "Amur" od złowionego na kanale w Połańcu amura (złoty medal) przez kolegę Andrzeja S. Nazwę przyjęto jednogłośnie na zebraniu sprawozdawczym w pełnym brzmieniu Koło PZW Nr 2 "Amur". Następnym prezesem został kolega Czesław Majewicz, kolejnym kolega Artur Konieczny, a obecnym jest kolega Krzysztof Latosiński.
Pod koniec lat 70. i później przy kole zaczęły powstawać sekcje wędkarskie działające przy zakładach pracy takich jak: Fabryka Pomp Białogon, KZNS (TOS), Chemadin, zrzeszenie TAXI, Kolporter, SPO Zalesie, KZWP, KERRY i sekcja młodzieżowa. Wielu naszych członków zostało w tych latach wyróżnionych i odznaczonych za zasługi dla Wędkarstwa Polskiego i wielu już nie ma wśród nas.
     Przy Kole od wielu lat działa grupa SSR prowadzona od początku przez kolegę Ryszarda Terelaka, komendanta grupy. Prowadzimy zapisy nowych członków, organizujemy szkolenia w siedzibie koła. Koło posiada też przeszkolonych sędziów z licencją Sędziego Klasy Okręgowej.
Największe osiągnięcia członków Koła w sporcie wędkarskim:
Mistrzostwo Okręgu metodą spławikową kat. junior - kol. Artur Konieczny (Rejów), kat. senior - kol. Czesław Fatyga (Rejów), kat. kobiet - kol. Anna Gołuch (Brody Iżyckie), kat. kobiet - kol. Dorota Gołuch wicemistrz (Brody Iżyckie), uczestnictwo w Mistrzostwach Polski kol. Anna Gołuch (Kanał Elbląski).
     Z inicjatywy członków zarządu Koła i właścicieli Sklepu Wędkarskiego FUX rodziny państwa Białkowskich zorganizowano po raz pierwszy imprezę wędkarską koła w Parku Miejskim oraz, w latach późniejszych, trzy imprezy o przechodni Puchar FUX-a im. Adama Stąporka.  W ostatnich latach dużą imprezę wędkarską z okazji 35 lat Koła i 20 lat Sklepu Wędkarskiego FUX na zbiorniku Chańcza.
Od 1993 roku, wspólnie z kieleckimi Kołami: Nr 1 Brzana, Iskra, Polmo-SHL, Chemar, Echo Dnia, Słowo Ludu i Zarządu Okręgu PZW,  koło nasze zorganizowało duże imprezy pod nazwą "Wędkarze Dzieciom" z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka na zalewie kieleckim. Nadmienić trzeba, że każda z tych imprez mogła się odbyć dzięki dużemu wsparciu sponsorów.
     Pod opieką naszego Koła znajduje się zbiornik zaporowy powstały na rzekach Czarna Staszowska i Łagowica, nazwany Chańczą, który jest corocznie przez nas zarybiany. W 2007 roku do wody wpuszczono 1102 kg narybku i kroczka i 197 500 sztuk narybku o łącznej wartości 95996,00 zł z puli Zarządu Okręgu PZW. Rzeka Czarna Staszowska od źródeł aż do mostu m. Raków jest też pod opieką naszego Koła - to woda pstrąga i lipienia, również corocznie zarybiana. Najpiękniejsze gatunki ryb żyjących w zbiorniku Chańcza to: pan karp, amur, sandacz, sum, szczupak, boleń, tołpyga, pstra, karaś, płoć, lin, leszcz, ukleja, węgorz, jaź. Żyje tu też kilka rodzin bobrów. W ubiegłych latach zarząd Koła wspólnie ze szkołą w Rakowie na wiosnę organizowali zbieranie śmieci wokół zbiornika Chańcza. W zamian za to koło ufundowało sprzęt sportowy, zorganizowano dla młodzieży szkolnej grilla i różne konkursy z nagrodami.
     Członkowie grupy SSR wspólnie z PSR przeprowadzają kontrole pod kontem wykroczeń wędkarzy jak i ochrony środowiska. Współpracujemy z WOPR-em działającym wokresie letnim w Chańczy. Corocznie członkowie zarządu uczestniczą w zebraniach przed sezonem letnim organizowanych przez wójta gminy Raków. Również współpraca z ODGW Sandomierz układa się dobrze - podczas zarybiania jest obecny przedstawiciel, który zawsze służy pomocą i dobrymi radami.
     Zarząd Koła od lat współpracuje ze Sklepem Wędkarskim "FUX" przy ul. Paderewskiego 6 kolegi Michała Białkowskiego, Sklepem Zoologiczno-Wędkarskim "Wabik" przy ul. Massalskiego kolegi Zbigniewa Strojnego, Sklepem Zoologiczno-Wędkarskim "Koala" przy ul. Toporowskiego 22 kolegi Jarosława Cedro i Sklepem Zoologiczno-Wędkarskim "Fart" ul. Pomorskiej 42/1 kolegi Rafała Habera.
     W sklepach tych członkowie naszego Koła mogą uiszczać opłaty i składki wędkarskie. Sklepy prowadzą też zapisy na zawody wędkarskie. Zgłoszenia przyjmujemy również telefonicznie, a posiadacze Internetu zapisywać się mogą drogą elektroniczną.
                                                                                                       
                                                                                      Zapamiętał i spisał Prezes
                                                                                           Krzysztof Latosiński

PZW Koło AMUR Kielce 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone
Wróć do spisu treści